pielgrzym

W Indiach wszyscy są pielgrzymami, każdy ma swoje ulubione szlaki pielgrzymie. Te szlaki krzyżują się we wszystkich kierunkach, każdy idzie swoją drogą. Pielgrzymka jest czynem religijnym, działaniem na rzecz kumulacji dobrych energii w jednym miejscu. Jedno słowo oznacza i podróż do obiektów kultowych, i pielgrzymkę do świątyni – yatra.

Miast, wiosek, pagórków, rzek, brodów, drzew, dolin i lasów uznanych za święte jest w Indiach… nieskończona ilość. Zawsze celem hinduskich pielgrzymek jest tirtha, miejsce, gdzie świat boski styka się ze światem ziemskim. Są to również miejsca zstąpienia bogów i awatarów boskich na ziemię: na Har Ki Pauri w Haridwar widnieją stopy Wisznu, a przed wieloma świątyniami buddyjskimi – stopy Buddy. Równina Kurukszetra jest tirthą, upamiętniającą Wielką Bitwę Bharatów, choć nie znajduje się tam żadne sanktuarium.

Tradycyjną, klasyczną tirthą jest ghat — brzeg rzeki, miejsce rytualnych kąpieli i kremacji zwłok. Wyjątkowe miejsce, choć nie jedyne, zajmuje Ganga, z rozlicznymi świątyniami Śiwy. Wokół rzeki Narmada w południowych Indiach, starszej geologicznie od Gangi, pielgrzymi wykonują parikramę, okrążenie, trwające parę miesięcy, a nawet cały rok. Pokonują 2600 km od Morza Arabskiego do źródeł w Amarkantak Hills, w Madhya Pradesh i wracają z powrotem drugim brzegiem. Najważniejszą pielgrzymką Hindusów pozostaje parikrama wokół góry Kailash, o długości 53 km, trwająca trzy dni, lecz nie jest to pielgrzymka łatwo wykonalna.

Przypowieść z folkloru żydowskiego oddaje całą istotę podróży/pielgrzymki. Mieszkający w Krakowie Rabin Ejzyk miał sen. Śniło mu się, że pod mostem Karola w Pradze ma szukać skarbu. Kiedy dotarł do Pragi okazało się, że most jest pilnie strzeżony przez CK żołnierzy. Ejzyk kręcił się tam parę dni, aż jakiś żołnierz powiedział mu: "Oj, ty głupi Ejzyk, ja od lat mam sen, że u Rabina Ejzyka w piecu w Krakowie leży skarb, ale jam nie taki głupi, by tam łazić". Rabin wrócił do domu i odnalazł skarb. Właśnie ten powrót do domu i odnalezienie skarbu we własnym sercu nakręca nas do podróżowania.