kwiaty nie tylko we włosach

Kwiat jest symbolem nietrwałości świata materialnego, jego piękno jest efemeryczne, bawi zmysły przez krótką chwilę i nieodwołalnie przepada, więdnie. Jednak jego piękno wyzwala w nas tę krótką radość, radość chwilą.

Najważniejszym kwiatem Indii jest lotos, a jego symbolika odnosi się do sfery duchowej. Korzenie zanurzone są w wodzie, w szlamie nieświadomości, jego prosta łodyga rośnie ku górze i przebija się przez czystą wodę świadomości, kwiat wyrasta poza taflę wody i rozkwita ku nadświadomości, sferze boskiej, dąży do absolutu. Pąk lotosu oznacza początek tego wzrastania, jeszcze w niewiedzy, ale już w dążeniu do rozwoju, do wiedzy. Lotos rozwinięty oznacza otwarcie się na absolut, otwarcie się lotosu o tysiącu listkach – to wyzwolenie z okowów niewiedzy. Lotos jest kwiatem samooczyszczającym się ze szlamu, a więc symbolem czystości.

Krishna prosił swoich wyznawców, by składali mu w ofierze tylko jeden listek tulsi, opadnięty z krzaka o świcie i nie chciał żadnych innych darów [uważając, że dar przywiązuje].

Codziennie rano składa się w Indiach świeże kwiaty na ołtarzach, nawet tych najmniejszych, w postaci mala, girlandy z białego jaśminu oraz z pomarańczowych aksamitek, marigold, (niesłusznie nazywanych czasem nagietkami). Aksamitka jest częścią daru dla boga, obok ryżu, bananów, czasem także kwiatu róży oraz orzecha kokosowego [symbolizującego białe, czyste wnętrze naszego ducha, a otoczone ciemną materią orzecha, stąd w niektórych świątyniach bramini rozbijają orzech kokosu, by okazać cel poszukiwań, czystość wnętrza]. Kobiety misternie układają różnokolorowe płatki kwiatów na wodzie, w szerokiej wazie, jak mandalę. Zrywanie świeżych kwiatów jest dozwolone, bo przecież i tak zwiędną. W Indiach południowych, kobiety noszą [jeszcze] jaśmin we włosach.

Róża była ulubionym kwiatem Wielkich Mogołów. Na miniaturach i malowidłach ściennych, oprócz wyróżniającej cesarza aureoli, trzyma on w ręku czerwoną różę. Podczas durbarów sypano płatki róż na dziedzińcu i rozpylano różaną wodę.