jezioro Tsomoriri

tso = jezioro

Jezioro Tsomoriri [lub Tso Moriri] leży na płaskowyżu Changthang, między Ladakhiem, Tybetem a Zanskarem, na wysokości 4595 m n.p.m. Jest jednym z najwyżej położonych na świecie. Zasilane wyłącznie kryształowo czysto wodą z topniejących śniegów i lodowców okalających je sześciotysięczników nie posiada żadnych dopływów. W 2002 roku wpisane na listę obszarów chronionych konwencją ramsarską, terenów wodno-błotnych istotnych dla ochrony ptactwa wodnego. Przebywa tu czasowo żuraw czarnoszyi i największa populacja gęsi tybetańskiej, a na stałe – kaczka krzyżówka, mewa tybetańska i rybitwa rzeczna.

Gęś tybetańska osiąga najwyższą wysokość lotu, aż do 10 000 m. Pasie się na żyznych terenach północnych Indii, a następnie, z niejasnych powodów genetycznych, podejmuje wysiłek przelotu nad Himalajami, by powrócić do Tybetu. Jest opiekunką Wielkich Tłumaczy [Lotsawa] tłumaczących teksty Buddy z sanskrytu na tybetański.

Z ssaków można spotkać świstaki himalajskie: w czerwcu tuż po przebudzeniu są zaspane i ociężałe, a we wrześniu, zabiegane i ożywione, szykują zapasy na zimę. Podczas trekkingów na pustkowiach – panterę śnieżną, wilka tybetańskego i rysia.